Nové vinárstvo v ponuke – MRVA & STANKO

Spoločnosť Víno Mrva&Stanko patrí objemom výroby medzi stredne veľké firmy. Produkcia vzrástla z pôvodných 12 tisíc na súčasných 400 tisíc fliaš. Je to hranica, ktorú vinárstvo v záujme zachovania špičkovej kvality neprekročí.

Sortiment tvoria výlučne akostné vína s prívlastkom, akostné odrodové vína a značkové vína z pätnástich preferovaných odrôd hrozna. Pôvodnosť a novosť, ktoré sú pre Víno Mrva&Stanko príznačné od začiatku, vyjadruje aj logo firmy. Je ním list viniča ako symbol toho, že o víne sa rozhoduje vo vinici.

Technológia

Ani s najprogresívnejším vybavením nie je profesionálna výroba vína jednoduchý proces.
Pracovníci firmy musia okrem jej ovládania poznať biotechnológie i mikrobiológiu, aby vedeli správne zvoliť vhodný spôsob spracovania hrozna. Samozrejmý je cit pre víno v každej etape jeho výroby.

Biele hrozno sa spracúva s veľkou pozornosťou. Najprv sa odstopkuje, potom šetrne vylisuje. Mušty sa odkalia a nasleduje riadené kvasenie. Víno zrie v antikorových tankoch pri nízkych teplotách, aby sa zachovali aromatické a buketné látky, ktoré sú typické pre severnú vinohradnícku oblasť, v ktorej sa nachádza Slovensko.

Červené vína sa po odstopkovaní nakvášajú vo vinifikátoroch, kde pri kontrolovanej fermentácii dochádza k macerácii nielen farbiva, ale aj tanínov a buketných látok. Po vylisovaní  nastáva proces tzv. jablčno-mliečnej fermentácie a následne vyzrievanie v drevených sudoch.

Ružové víno sa vyrába z Cabernetu Sauvignon a Frankovky modrej. Hrozno sa jemne lisuje bez predchádzajúceho nakvášania, čím budúce víno získava jemnú ružovú farbu a celé spektrum nádherných aromatických látok.

Ocenenia

Spoločnosť Víno Mrva&Stanko od svojho vstupu na trh rada dvíhala súpermi hodenú rukavicu. Prezentáciou svojich vín doma a v zahraničí sa pričinila o šírenie dobrého mena slovenských vín vo svete. Dokázala, že Slovensko nepatrí k bielym miestam na svetovej vinárskej mape.

Potvrdením skvelého renomé spoločnosti je aj skutočnosť, že na jej vínach si pochutnali švédsky, španielsky i anglický kráľovský pár, monacký princ Albert, anglický princ Charles, manželia Clintonovci, generálny tajomník OSN Kofi Anan, prezidenti USA a Ruskej federácie George BushVladimir Putin, a mnohé ďalšie osobnosti. Vína spoločnosti za 16 rokov  jej existencie získali vyše 300 medailí a iných ocenení na medzinárodných a domácich súťažiach.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár